Ile kosztuje strona internetowa ?


Ty, lub twoja firma potrzebujesz strony internetowej, a nie wiesz kompletnie jak za to się zabrać i ile w ogóle to kosztuje? Masz rację, dla osób całkowicie nierozeznanych w temacie, jest to dość skomplikowany temat, a ceny stron są bardzo różne. Mogą rozpoczynać się od kilkuset, a kończyć na kilkunastu tysiącach złotych. Od czego tak naprawdę to zależy i od czego powinieneś zacząć, chcąc stworzyć własną stronę internetową?

Na samym początku musisz zastanowić się jakiej strony potrzebujesz. Im bardziej rozbudowana, tym bardziej kosztowna. Jeśli chcesz w internecie przedstawić zakres działań swojej firmy, cennik i informacje kontaktowe, to wystarczy ci tak zwana strona-wizytówka. Z kolei jeśli chcesz mieć więcej możliwości na takiej stronie, jak pokazanie swojego portfolio, czy prowadzenie bloga tematycznego – jest to już strona bardziej skomplikowana, a co za tym idzie stworzenie jej to więcej czasu i pieniędzy. Sklepy internetowe, portale, serwisy społecznościowe – takie strony kosztują jeszcze więcej i to właściwie jest ta najwyższa półka cenowa. Jak widać, koszt zależy od twoich potrzeb, dlatego też warto na początku dobrze się zastanowić i skonsultować swoje potrzeby z specjalistą od stron internetowych.
Nie tylko poziom zaawansowania strony internetowej jest ważnym czynnikiem decydującym o cenie. Dużo zależy też od specjalisty, któremu powierzymy realizacje naszego projektu. W tym przypadku oczywiście nie warto oszczędzać, ponieważ im lepszy specjalista, tym lepsza strona internetowa i możliwy większy sukces. Samo stworzenie strony internetowej nie jest jednak jedynym kosztem takiego przedsięwzięcia, choć niewątpliwie największym. Obecność naszej strony w internecie jest możliwa dzięki hostingowi i domenie, którą również należy opłacić. Nie są to równe koszty do każdej strony, ponieważ tutaj znów wszystko zależy od tego, ile miejsca zajmuje taka strona na serwerze.

Wielu z was z pewnością zastanawia się teraz nad tym, czy może taką stronę internetową stworzyć samemu, bez ponoszenia własnych kosztów. Oczywiście jest to możliwe, szczególnie jeżeli posiadamy jakąś wiedzę z zakresu tworzenia stron, czy grafiki komputerowej. W sieci jest dużo poradników jak za to się zabrać, jednak nie polecam tworzenia strony internetowej samemu, jeśli ma ona służyć firmie, lub być twoją profesjonalną wizytówką. Całkowicie początkująca osoba tworząca stronę internetową będzie ją tworzyć z pewnością na zasadzie prób i błędów, co widać na pierwszy rzut oka. Tak stworzona strona nie zrobi dobrego wrażenia wśród odbiorców, a jeśli właśnie o to ci chodzi, to lepiej zainwestować pieniądze w swój wizerunek w internecie i powierzyć to zadanie profesjonaliście, który dobrze wie, jak zająć się twoją przyszłą stroną.